Vishay/BCcomponents BFC236847683
BFC236847683 picture photo
Mfg. Part Number
BFC236847683
Brief Description
CAP FILM 68NF 5% 250VDC RAD
Datasheet Download
BFC236847683.pdf
Availability of BFC236847683
QUANTITY
BFC236847683 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC236847683
Internal Part NumberEIS-BFC236847683
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package2,000
SeriesMKT368
PackagingBulk
Capacitance0.068µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.492" L x 0.181" W (12.50mm x 4.60mm)
Height - Seated (Max)0.531" (13.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC236847683
Related LinksBFC236, BFC236847683 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC236847683 Details Description
Related parts for BFC236847683
RECTIFIER BRIDGE 1.0A 200V 4DIP datasheet.pdf
TVS DIODE 7.02VWM 12.71VC SMD datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 183MHZ 165CABGA datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 6PIN SLD CUP datasheet.pdf
SWITCH LIMIT SPDT-DB 10A 120V datasheet.pdf
CONN RECEPT 80POS 1.27MM datasheet.pdf
PWR SUPPLY OUTPUT 0-320V 0-1.3A datasheet.pdf
RES 750K OHM 0.4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 15POS SKT datasheet.pdf