Vishay/BCcomponents BFC236847683
BFC236847683 picture photo
Mfg. Part Number
BFC236847683
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 68NF 5% 250VDC RAD
Datasheet Download
BFC236847683.pdf
Availability of BFC236847683
QUANTITY
BFC236847683 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC236847683
Internal Part NumberEIS-BFC236847683
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT368
PackagingBulk
Capacitance0.068µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.492" L x 0.181" W (12.50mm x 4.60mm)
Height - Seated (Max)0.531" (13.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC236847683
Related LinksBFC236, BFC236847683 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC236847683 Details Description
Related parts for BFC236847683
CONTACT SOCKET 20-22AWG CRIMP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX .5MM 13POS .51M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
RES 0.249 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
LSF-SMT 5.00/09/135 3.5SN BK datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 312MA 1.54 OHM datasheet.pdf
IC SOC AUDIO ENHANCED 32QFN datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 50POS .050 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .125" datasheet.pdf