Vishay/BCcomponents BFC236849334
BFC236849334 picture photo
Mfg. Part Number
BFC236849334
Brief Description
CAP FILM 330NF 5% 250VDC RAD
Datasheet Download
BFC236849334.pdf
Availability of BFC236849334
QUANTITY
BFC236849334 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC236849334
Internal Part NumberEIS-BFC236849334
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package800
SeriesMKT368
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.33µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.268" W (17.50mm x 6.80mm)
Height - Seated (Max)0.748" (19.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC236849334
Related LinksBFC236, BFC236849334 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC236849334 Details Description
Related parts for BFC236849334
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 250V datasheet.pdf
CAP CER 330PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
PLASTIC LABEL 1 SHEET=60 PIECES datasheet.pdf
TRIMMER 5M OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W datasheet.pdf
.5MIC POLISHING FILM datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 380MA 760 MOHM datasheet.pdf
Connector Receptacle 60 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS INLINE PIN RA datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CAP FILM 820NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf