Vishay/BCcomponents BFC236852224
BFC236852224 picture photo
Mfg. Part Number
BFC236852224
Brief Description
CAP FILM 220NF 5% 400VDC RAD
Datasheet Download
BFC236852224.pdf
Availability of BFC236852224
QUANTITY
BFC236852224 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC236852224
Internal Part NumberEIS-BFC236852224
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,000
SeriesMKT368
PackagingBulk
Capacitance0.22µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC220V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.024" L x 0.248" W (26.00mm x 6.30mm)
Height - Seated (Max)0.728" (18.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC236852224
Related LinksBFC236, BFC236852224 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC236852224 Details Description
Related parts for BFC236852224
XFRMR LAMINATED 10VA THRU HOLE datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 1.26A 170 MOHM datasheet.pdf
CAP ALUM 5600UF 250V SCREW datasheet.pdf
CONN TERM MAL 18-20AWG CRMP GOLD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON 4PDT 8A 125V datasheet.pdf
IC DDR3 SDRAM 2GBIT 96WBGA datasheet.pdf
TVS DIODE 21VWM 39.1VC SMCJ datasheet.pdf
MINITEK datasheet.pdf
CLIP PUSH FIT T-BAR datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN HDR 5POS 2.54MM datasheet.pdf