Vishay/BCcomponents BFC236852333
BFC236852333 picture photo
Mfg. Part Number
BFC236852333
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 33NF 5% 400VDC RAD
Datasheet Download
BFC236852333.pdf
Availability of BFC236852333
QUANTITY
BFC236852333 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC236852333
Internal Part NumberEIS-BFC236852333
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT368
PackagingBulk
Capacitance0.033µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC220V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.492" L x 0.181" W (12.50mm x 4.60mm)
Height - Seated (Max)0.539" (13.70mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC236852333
Related LinksBFC236, BFC236852333 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC236852333 Details Description
Related parts for BFC236852333
RES ARRAY 8 RES 8.2K OHM 1506 datasheet.pdf
POT 500 OHM 50W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
RES 180K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140PS R/A .100 SLD datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 1KB FLASH 24VQFN datasheet.pdf
RES SMD 73.2 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 24POS PIN datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 48V datasheet.pdf