Vishay/BCcomponents BFC236852824
BFC236852824 picture photo
Mfg. Part Number
BFC236852824
Brief Description
CAP FILM 820NF 5% 400VDC RAD
Datasheet Download
BFC236852824.pdf
Availability of BFC236852824
QUANTITY
BFC236852824 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC236852824
Internal Part NumberEIS-BFC236852824
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package500
PackagingBulk
Capacitance0.82µF
Tolerance±5%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.181" L x 0.374" W (30.00mm x 9.50mm)
Height - Seated (Max)0.886" (22.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC236852824
Related LinksBFC236, BFC236852824 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC236852824 Details Description
Related parts for BFC236852824
IC PROCESSOR 500MHZ 576BGA datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 30VA THRU HOLE datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 25POS datasheet.pdf
SENSOR 50PSI M12-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
CC2511F8RSP datasheet.pdf
RES SMD 16 OHM 5% 1/2W 1206 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 470 OHM 1206 datasheet.pdf
RES 0.3 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
REPLACEMENT LOCATOR datasheet.pdf
762 TB SOCKET WF VER A/T datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 0.46W datasheet.pdf