Vishay/BCcomponents BFC236855393
BFC236855393 picture photo
Mfg. Part Number
BFC236855393
Brief Description
CAP FILM 39NF 10% 400VDC RAD
Datasheet Download
BFC236855393.pdf
Availability of BFC236855393
QUANTITY
BFC236855393 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC236855393
Internal Part NumberEIS-BFC236855393
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT368
PackagingBulk
Capacitance0.039µF
Tolerance±10%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.547" (13.90mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC236855393
Related LinksBFC236, BFC236855393 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC236855393 Details Description
Related parts for BFC236855393
TRANS PREBIAS PNP 150MW SOT523 datasheet.pdf
IC SDRAM 256MBIT 125MHZ 90VFBGA datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CABLE CONN 3POLE datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 3.8A 72 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf