Vishay/BCcomponents BFC236856332
BFC236856332 picture photo
Mfg. Part Number
BFC236856332
Brief Description
CAP FILM 3.3NF 5% 400VDC RAD
Datasheet Download
BFC236856332.pdf
Availability of BFC236856332
QUANTITY
BFC236856332 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC236856332
Internal Part NumberEIS-BFC236856332
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package2,000
PackagingBulk
Capacitance3300pF
Tolerance±5%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.492" L x 0.181" W (12.50mm x 4.60mm)
Height - Seated (Max)0.535" (13.60mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC236856332
Related LinksBFC236, BFC236856332 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC236856332 Details Description
Related parts for BFC236856332
TRANS NPN 50V 0.15A TO-92 datasheet.pdf
RES SMD 31.6 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 1KV NP0 1812 datasheet.pdf
RES SMD 130 OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CAP CER 0.82UF 16V X5R 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf