Vishay/BCcomponents BFC236857153
BFC236857153 picture photo
Mfg. Part Number
BFC236857153
Brief Description
CAP FILM 15NF 5% 400VDC RAD
Datasheet Download
BFC236857153.pdf
Availability of BFC236857153
QUANTITY
BFC236857153 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC236857153
Internal Part NumberEIS-BFC236857153
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package2,000
PackagingBulk
Capacitance0.015µF
Tolerance±5%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.492" L x 0.161" W (12.50mm x 4.10mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC236857153
Related LinksBFC236, BFC236857153 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC236857153 Details Description
Related parts for BFC236857153
CONN RCPT 32POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
IGBT 330V 28A 43W TO220ABFP datasheet.pdf
ADPT DIP40/PQFP100 NUVOTON/WNBND datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 23POS 3.81MM datasheet.pdf
RES CHAS MNT 113 OHM 1% 30W datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
PCI SHROUD datasheet.pdf
55PC CABLE datasheet.pdf
CAP FILM 120NF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf