Vishay/BCcomponents BFC236857154
BFC236857154 picture photo
Mfg. Part Number
BFC236857154
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 150NF 5% 400VDC RAD
Datasheet Download
BFC236857154.pdf
Availability of BFC236857154
QUANTITY
BFC236857154 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC236857154
Internal Part NumberEIS-BFC236857154
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT368
PackagingBulk
Capacitance0.15µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC220V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.252" W (17.50mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max)0.610" (15.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC236857154
Related LinksBFC236, BFC236857154 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC236857154 Details Description
Related parts for BFC236857154
IC RESET OD 3.6V 200MS 5SSOP datasheet.pdf
TRIMMER 20 OHM 0.5W TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONTROL LOGIC CPU 62K PROG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 56V 60W datasheet.pdf
RES 191K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CBL RIBN 2COND CLEAR 1000' datasheet.pdf
CAP CER 0.02UF Z5U datasheet.pdf
OSCILLATOR 2.048KHZ MEMS SMD datasheet.pdf