Vishay/BCcomponents BFC236857682
BFC236857682 picture photo
Mfg. Part Number
BFC236857682
Brief Description
CAP FILM 6.8NF 5% 400VDC RAD
Datasheet Download
BFC236857682.pdf
Availability of BFC236857682
QUANTITY
BFC236857682 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC236857682
Internal Part NumberEIS-BFC236857682
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package2,000
SeriesMKT368
PackagingBulk
Capacitance6800pF
Tolerance±5%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.492" L x 0.181" W (12.50mm x 4.60mm)
Height - Seated (Max)0.535" (13.60mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC236857682
Related LinksBFC236, BFC236857682 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC236857682 Details Description
Related parts for BFC236857682
IC EEPROM 4KBIT 400KHZ 8TSSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
CONN HDI RCPT 200POS 4ROW RT ANG datasheet.pdf
RES SMD 221 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 100PF 2KV SL RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
RES 15 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 47.5 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 37.4MHZ CMOS SMD datasheet.pdf