Vishay/BCcomponents BFC236858392
BFC236858392 picture photo
Mfg. Part Number
BFC236858392
Brief Description
CAP FILM 3.9NF 10% 400VDC RAD
Datasheet Download
BFC236858392.pdf
Availability of BFC236858392
QUANTITY
BFC236858392 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC236858392
Internal Part NumberEIS-BFC236858392
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,500
SeriesMKT368
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3900pF
Tolerance±10%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.492" L x 0.158" W (12.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.610" (15.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC236858392
Related LinksBFC236, BFC236858392 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC236858392 Details Description
Related parts for BFC236858392
BRD SPT SNAP LOCK NYLON 1/4" datasheet.pdf
IC REG BCK BST INV 5V 0.1A 8MSOP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS VERT 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
RES 7.23K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 499K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DP3T 5A 120V datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 4A 125V datasheet.pdf
CONN HDR 9POS 0.100 T/H TIN datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE SKT datasheet.pdf