Vishay/BCcomponents BFC236863103
BFC236863103 picture photo
Mfg. Part Number
BFC236863103
Brief Description
CAP FILM 10NF 10% 630VDC RAD
Datasheet Download
BFC236863103.pdf
Availability of BFC236863103
QUANTITY
BFC236863103 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC236863103
Internal Part NumberEIS-BFC236863103
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT368
PackagingBulk
Capacitance10000pF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.492" L x 0.169" W (12.50mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.516" (13.10mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC236863103
Related LinksBFC236, BFC236863103 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC236863103 Details Description
Related parts for BFC236863103
IC DCP DUAL 10K 64TP 24TSSOP datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST FLYBK ISO 8SOIC datasheet.pdf
IC DETECTOR MULT SWITCH 32-SOIC datasheet.pdf
LED CBI 3MM 4X4 YW,YW,YW,YW DIFF datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES 169K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.12UF 5% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 32KB FLASH 28QFN datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
DIODE ZENER 91V 1.3W DO41 datasheet.pdf
FAN 12VDC 40X20MM 3WR datasheet.pdf