Vishay/BCcomponents BFC236866273
BFC236866273 picture photo
Mfg. Part Number
BFC236866273
Brief Description
CAP FILM 27NF 5% 630VDC RAD
Datasheet Download
BFC236866273.pdf
Availability of BFC236866273
QUANTITY
BFC236866273 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC236866273
Internal Part NumberEIS-BFC236866273
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT368
PackagingBulk
Capacitance0.027µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.217" W (17.50mm x 5.50mm)
Height - Seated (Max)0.571" (14.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC236866273
Related LinksBFC236, BFC236866273 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC236866273 Details Description
Related parts for BFC236866273
CARDEDGE 50POS DL .156 BLK LOPRO datasheet.pdf
5+2 PF R/A SIGNAL RECEPT datasheet.pdf
RES 124K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf