Vishay/BCcomponents BFC236915684
BFC236915684 picture photo
Mfg. Part Number
BFC236915684
Brief Description
CAP FILM 680NF 10% 63VDC RAD
Datasheet Download
BFC236915684.pdf
Availability of BFC236915684
QUANTITY
BFC236915684 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC236915684
Internal Part NumberEIS-BFC236915684
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT369
PackagingBulk
Capacitance0.68µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC40V
Voltage Rating - DC63V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.492" L x 0.201" W (12.50mm x 5.10mm)
Height - Seated (Max)0.402" (10.20mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC236915684
Related LinksBFC236, BFC236915684 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC236915684 Details Description
Related parts for BFC236915684
RES SMD 5.23 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 536 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EXTEND datasheet.pdf
SENSOR 750PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
Crystal 16.0000MHz 30ppm 20pF 40 Ohm -40°C - 85°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
RES 470 OHM 20W 5% TO220 datasheet.pdf
EXTRUDED SELF RETAINING LED MNT datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
PROCESS METER 4-50MA LCD PNL MT datasheet.pdf
SMD VARISTOR 80PF 30% datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM L-TAB datasheet.pdf
CAP CER 33PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf