Vishay/BCcomponents BFC236922224
BFC236922224 picture photo
Mfg. Part Number
BFC236922224
Brief Description
CAP FILM 220NF 5% 100VDC RAD
Datasheet Download
BFC236922224.pdf
Availability of BFC236922224
QUANTITY
BFC236922224 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC236922224
Internal Part NumberEIS-BFC236922224
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT369
PackagingBulk
Capacitance0.22µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC63V
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.492" L x 0.177" W (12.50mm x 4.50mm)
Height - Seated (Max)0.370" (9.40mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC236922224
Related LinksBFC236, BFC236922224 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC236922224 Details Description
Related parts for BFC236922224
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 3W datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS .100 R/A SMD datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 12V 50W datasheet.pdf
BAG PINK POLY 4MIL 4X6 NO ZIP datasheet.pdf
CAP CER 560PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 6KB QZROM 20LSSOP datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX .5MM 30POS .254M datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
UNIVERSAL MAT UMQ-2961-A datasheet.pdf
IC OSC VCXO 425MHZ 6-CLCC datasheet.pdf