Vishay/BCcomponents BFC236945473
BFC236945473 picture photo
Mfg. Part Number
BFC236945473
Brief Description
CAP FILM 47NF 10% 250VDC RAD
Datasheet Download
BFC236945473.pdf
Availability of BFC236945473
QUANTITY
BFC236945473 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC236945473
Internal Part NumberEIS-BFC236945473
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package2,000
PackagingBulk
Capacitance0.047µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.492" L x 0.177" W (12.50mm x 4.50mm)
Height - Seated (Max)0.354" (9.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC236945473
Related LinksBFC236, BFC236945473 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC236945473 Details Description
Related parts for BFC236945473
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT PANEL RND 4PIN .187 datasheet.pdf
TVS DIODE 11.1VWM 18.2VC SMD datasheet.pdf
IC PCI SW 32LANE 8PORT 484BGA datasheet.pdf
ENCODER REED SOLOMON ORCA 4 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES 203 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 30 TYPE A 29POS datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS R/A 3.5MM datasheet.pdf