Vishay/BCcomponents BFC236945473
BFC236945473 picture photo
Mfg. Part Number
BFC236945473
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 47NF 10% 250VDC RAD
Datasheet Download
BFC236945473.pdf
Availability of BFC236945473
QUANTITY
BFC236945473 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC236945473
Internal Part NumberEIS-BFC236945473
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT369
PackagingBulk
Capacitance0.047µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.492" L x 0.177" W (12.50mm x 4.50mm)
Height - Seated (Max)0.354" (9.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC236945473
Related LinksBFC236, BFC236945473 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC236945473 Details Description
Related parts for BFC236945473
CABLE LVD SCSI3 INT 3XDB68 .75M datasheet.pdf
RES SMD 44.2K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
EJC LTC.100"SHD HD.100"VER 30GLD datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 14DIP datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
DKFP COMPENSATED CHOKE 3A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf