Vishay/BCcomponents BFC236945823
BFC236945823 picture photo
Mfg. Part Number
BFC236945823
Brief Description
CAP FILM 82NF 10% 250VDC RAD
Datasheet Download
BFC236945823.pdf
Availability of BFC236945823
QUANTITY
BFC236945823 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC236945823
Internal Part NumberEIS-BFC236945823
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package2,000
PackagingBulk
Capacitance0.082µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.492" L x 0.173" W (12.50mm x 4.40mm)
Height - Seated (Max)0.370" (9.40mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC236945823
Related LinksBFC236, BFC236945823 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC236945823 Details Description
Related parts for BFC236945823
CAP ALUM 33UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 1A DO214AA datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 55MM datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 618MA 800 MOHM datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC DO-220AA datasheet.pdf
CONN DSUB 25POS F R/A ASSY TIN datasheet.pdf