Vishay/BCcomponents BFC236951222
BFC236951222 picture photo
Mfg. Part Number
BFC236951222
Brief Description
CAP FILM 2.2NF 10% 400VDC RAD
Datasheet Download
BFC236951222.pdf
Availability of BFC236951222
QUANTITY
BFC236951222 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC236951222
Internal Part NumberEIS-BFC236951222
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,000
PackagingBulk
Capacitance2200pF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC220V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.492" L x 0.158" W (12.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.339" (8.60mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC236951222
Related LinksBFC236, BFC236951222 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC236951222 Details Description
Related parts for BFC236951222
IC FPGA 102 I/O 144TQFP datasheet.pdf
IC MPU RESET CIRC 2.88V SOT23-3 datasheet.pdf
CONN HEADR 54POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
MICRO TIM PIN 1,6X0,6 datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
RES 392 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 8POS GOLD datasheet.pdf