Vishay/BCcomponents BFC236956153
BFC236956153 picture photo
Mfg. Part Number
BFC236956153
Brief Description
CAP FILM 15NF 5% 400VDC RAD
Datasheet Download
BFC236956153.pdf
Availability of BFC236956153
QUANTITY
BFC236956153 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC236956153
Internal Part NumberEIS-BFC236956153
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT369
PackagingBulk
Capacitance0.015µF
Tolerance±5%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.492" L x 0.161" W (12.50mm x 4.10mm)
Height - Seated (Max)0.346" (8.80mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC236956153
Related LinksBFC236, BFC236956153 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC236956153 Details Description
Related parts for BFC236956153
CONN EDGECARD 24POS .100 EXTEND datasheet.pdf