Vishay/BCcomponents BFC236961153
BFC236961153 picture photo
Mfg. Part Number
BFC236961153
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 15NF 10% 630VDC RAD
Datasheet Download
BFC236961153.pdf
Availability of BFC236961153
QUANTITY
BFC236961153 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC236961153
Internal Part NumberEIS-BFC236961153
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT369
PackagingBulk
Capacitance0.015µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.492" L x 0.193" W (12.50mm x 4.90mm)
Height - Seated (Max)0.362" (9.20mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC236961153
Related LinksBFC236, BFC236961153 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC236961153 Details Description
Related parts for BFC236961153
FIXED IND 220UH 800MA 400 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT WATERPROOF 3POS T/H datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS W/SKT BOX datasheet.pdf
LED PM INDICATOR FLUSH YELLOW datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 0.13 OHM 0.5% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 62POS datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRGHT PIN RA datasheet.pdf
RES SMD 0.3 OHM 1% 35W D2PAK datasheet.pdf
381 TB SOC 2-ROWS WF VER datasheet.pdf
CAP FILM 0.027UF 5% 1600VDC AXIA datasheet.pdf