Vishay/BCcomponents BFC236966103
BFC236966103 picture photo
Mfg. Part Number
BFC236966103
Brief Description
CAP FILM 10NF 5% 630VDC RAD
Datasheet Download
BFC236966103.pdf
Availability of BFC236966103
QUANTITY
BFC236966103 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC236966103
Internal Part NumberEIS-BFC236966103
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT369
PackagingBulk
Capacitance10000pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.492" L x 0.161" W (12.50mm x 4.10mm)
Height - Seated (Max)0.343" (8.70mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC236966103
Related LinksBFC236, BFC236966103 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC236966103 Details Description
Related parts for BFC236966103
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
RES 21K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN FRONT NUT YELLOW datasheet.pdf
THERMISTOR NTC DISK 75OHM 25C datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 12A 8-SOIC datasheet.pdf
DIODE ZENER ARRAY 33V SOT363 datasheet.pdf
IC 16BIT TRANSP LATCH 48TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156" datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM L-TAB datasheet.pdf
17UF 200V 9.53X41.28 AXI datasheet.pdf