Vishay/BCcomponents BFC237011224
BFC237011224 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237011224
Brief Description
CAP FILM 0.22UF 10% 63VDC RADIAL
Datasheet Download
BFC237011224.pdf
Availability of BFC237011224
QUANTITY
BFC237011224 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237011224
Internal Part NumberEIS-BFC237011224
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMKT,BFC Series 04/Jun/2014
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT370
PackagingBulk
Capacitance0.22µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC40V
Voltage Rating - DC63V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.138" W (7.20mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237011224
Related LinksBFC237, BFC237011224 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237011224 Details Description
Related parts for BFC237011224
FIXED IND 3.3NH 400MA 120 MOHM datasheet.pdf
TRIMMER 10K OHM 0.125W SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 26 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 20PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
IC CLOCK SLICER ZD BUFFER 28SSOP datasheet.pdf
CAP CER 8.3PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
HDM EMPO070F090FT datasheet.pdf
22POS, MIXED,TAB HSG,ASSY,SEALED datasheet.pdf