Vishay/BCcomponents BFC237018274
BFC237018274 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237018274
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.27UF 10% 63VDC RADIAL
Datasheet Download
BFC237018274.pdf
Availability of BFC237018274
QUANTITY
BFC237018274 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237018274
Internal Part NumberEIS-BFC237018274
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package1,500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT370
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.27µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC40V
Voltage Rating - DC63V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.138" W (7.20mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237018274
Related LinksBFC237, BFC237018274 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237018274 Details Description
Related parts for BFC237018274
CAP TANT 680UF 4V 10% 2917 datasheet.pdf
RES SMD 180K OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 47K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 464 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 14 POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP CER 110PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 120PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CAP CER 1UF 10V X7R 0805 datasheet.pdf