Vishay/BCcomponents BFC237021394
BFC237021394 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237021394
Brief Description
CAP FILM 0.39UF 10% 100VDC RAD
Datasheet Download
BFC237021394.pdf
Availability of BFC237021394
QUANTITY
BFC237021394 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237021394
Internal Part NumberEIS-BFC237021394
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMKT,BFC Series 04/Jun/2014
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT370
PackagingBulk
Capacitance0.39µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC63V
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237021394
Related LinksBFC237, BFC237021394 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237021394 Details Description
Related parts for BFC237021394
IC REG LDO 5V 0.3A SOT223-3 datasheet.pdf
RES SMD 36 OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CORD COILED JEWEL DUAL ONYX 12' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 56V 30W datasheet.pdf
RES 54.9K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
LSF-SMT 5.08/03/90 1.5SN BK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf