Vishay/BCcomponents BFC237022153
BFC237022153 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237022153
Brief Description
CAP FILM 0.015UF 5% 100VDC RDL
Datasheet Download
BFC237022153.pdf
Availability of BFC237022153
QUANTITY
BFC237022153 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237022153
Internal Part NumberEIS-BFC237022153
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT370
PackagingBulk
Capacitance0.015µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC63V
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.098" W (7.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.256" (6.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237022153
Related LinksBFC237, BFC237022153 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237022153 Details Description
Related parts for BFC237022153
SPACER TUBULAR GEN PURP 0.591" datasheet.pdf
FUSE CERM 8A 250VAC 125VDC 3AB datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 10V 30MA SOT343R datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CAP CER 33PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
HAR-BUS HM MEL TYP A AFS 2 datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
IC REG MULT CONFIG INV 12V TO220 datasheet.pdf
CONN HEADER .4MM 14 POS SMD datasheet.pdf