Vishay/BCcomponents BFC237022153
BFC237022153 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237022153
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.015UF 5% 100VDC RDL
Datasheet Download
BFC237022153.pdf
Availability of BFC237022153
QUANTITY
BFC237022153 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237022153
Internal Part NumberEIS-BFC237022153
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT370
PackagingBulk
Capacitance0.015µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC63V
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.098" W (7.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.256" (6.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237022153
Related LinksBFC237, BFC237022153 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237022153 Details Description
Related parts for BFC237022153
AC/DC CONVERTER 28V 112W datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
SW LIMIT SPDT 10A FLEXIBL ROD datasheet.pdf
RECT BRIDGE CELL 50V 2A RS-2 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 17POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
SPLIT WRAP SLVNG .25"ID BLACK datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
COMBO 9W4 F PCB R/A G HP TIN datasheet.pdf
CRYSTAL 38.400 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf