Vishay/BCcomponents BFC237022273
BFC237022273 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237022273
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.027UF 5% 100VDC RDL
Datasheet Download
BFC237022273.pdf
Availability of BFC237022273
QUANTITY
BFC237022273 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237022273
Internal Part NumberEIS-BFC237022273
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT370
PackagingBulk
Capacitance0.027µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC63V
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.098" W (7.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.256" (6.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237022273
Related LinksBFC237, BFC237022273 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237022273 Details Description
Related parts for BFC237022273
CAP FILM 0.33UF 20% 630VDC RAD datasheet.pdf
ESD HANDLER 2-1/2X14-3/4X3/4 datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 290MHZ 8SOIC datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
IC POT DGTL SNGL 5K SPI 8DFN datasheet.pdf
IC ADC 16BIT I2C 833SPS 12DFN datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 2KV Z5U RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 5% 15V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 493 OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS datasheet.pdf