Vishay/BCcomponents BFC237022474
BFC237022474 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237022474
Brief Description
CAP FILM 0.47UF 5% 100VDC RADIAL
Datasheet Download
BFC237022474.pdf
Availability of BFC237022474
QUANTITY
BFC237022474 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237022474
Internal Part NumberEIS-BFC237022474
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package2,000
PackagingBulk
Capacitance0.47µF
Tolerance±5%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.200" (5.08mm)