Vishay/BCcomponents BFC237026222
BFC237026222 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237026222
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 2200PF 5% 100VDC RADIAL
Datasheet Download
BFC237026222.pdf
Availability of BFC237026222
QUANTITY
BFC237026222 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237026222
Internal Part NumberEIS-BFC237026222
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT370
PackagingBulk
Capacitance2200pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC63V
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.098" W (7.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.256" (6.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237026222
Related LinksBFC237, BFC237026222 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237026222 Details Description
Related parts for BFC237026222
IC MCU 16BIT 384KB FLASH 128LQFP datasheet.pdf
IC TXRX RS485/422 10MBPS 14-SOIC datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES SMD 383 OHM 0.01% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 28POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS PIN datasheet.pdf
HOUSING BASE W/SNAP FOOT datasheet.pdf
Connector Receptacle 86 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
MARKER CARRIER datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-5V 2W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf