Vishay/BCcomponents BFC237026823
BFC237026823 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237026823
Brief Description
CAP FILM 0.082UF 5% 100VDC RDL
Datasheet Download
BFC237026823.pdf
Availability of BFC237026823
QUANTITY
BFC237026823 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237026823
Internal Part NumberEIS-BFC237026823
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package2,000
PackagingBulk
Capacitance0.082µF
Tolerance±5%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.098" W (7.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.256" (6.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237026823
Related LinksBFC237, BFC237026823 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237026823 Details Description
Related parts for BFC237026823
SWITCH PUSH DPST 10A 110V datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS VERT LATCH 15AU datasheet.pdf
TVS DIODE 7.78VWM 13.4VC 1.5KE datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 250V 20A PNL MNT datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
TRIMMER 20K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
RES 665K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 205 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 2A 48V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf