Vishay/BCcomponents BFC237036182
BFC237036182 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237036182
Brief Description
CAP FILM 1800PF 5% 250VDC RADIAL
Datasheet Download
BFC237036182.pdf
Availability of BFC237036182
QUANTITY
BFC237036182 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237036182
Internal Part NumberEIS-BFC237036182
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package2,000
SeriesMKT370
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance1800pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.098" W (7.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.256" (6.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237036182
Related LinksBFC237, BFC237036182 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237036182 Details Description
Related parts for BFC237036182
IC HEX SCHMITT INVERTER 14 SOIC datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 10V X7R 0201 datasheet.pdf
FUSE 125A 690V 00/80 AR UR datasheet.pdf
TWEEZER POINTED 4.53" datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR LM25085 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 5A 250VAC RADIAL datasheet.pdf
350 TB PLU PLU HOOK/BACK datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2.5A SYNC 20TQFN datasheet.pdf
CRYSTAL 24.5760 MHZ 18.0PF SMD datasheet.pdf