Vishay/BCcomponents BFC237036272
BFC237036272 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237036272
Brief Description
CAP FILM 2700PF 5% 250VDC RADIAL
Datasheet Download
BFC237036272.pdf
Availability of BFC237036272
QUANTITY
BFC237036272 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237036272
Internal Part NumberEIS-BFC237036272
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package2,000
SeriesMKT370
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance2700pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.098" W (7.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.256" (6.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237036272
Related LinksBFC237, BFC237036272 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237036272 Details Description
Related parts for BFC237036272
CONN HEADER VERT .100 6 POS 30AU datasheet.pdf
IC MPU 8-BIT 5V 24MHZ EXT 40-DIP datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY .100 24POS VERT datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 14A 240VAC 48VDC datasheet.pdf
TVS DIODE 75VWM 121VC SMB datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
RES 6.04 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEADER TURRET SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 32A datasheet.pdf
CAP FILM 0.0033UF 5% 1250VDC AXI datasheet.pdf