Vishay/BCcomponents BFC237041123
BFC237041123 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237041123
Brief Description
CAP FILM 0.012UF 10% 250VDC RDL
Datasheet Download
BFC237041123.pdf
Availability of BFC237041123
QUANTITY
BFC237041123 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237041123
Internal Part NumberEIS-BFC237041123
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package2,000
SeriesMKT370
PackagingBulk
Capacitance0.012µF
Tolerance±10%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.098" W (7.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.256" (6.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237041123
Related LinksBFC237, BFC237041123 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237041123 Details Description
Related parts for BFC237041123
OSC XO 18.432MHZ HCMOS TTL PC datasheet.pdf
RES SMD 18.7 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 470PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:10 100MHZ 20SSOP datasheet.pdf
TAPE FOAM DBL COAT VINYL 12"X5YD datasheet.pdf
IC MCU ARM 512KB FLASH 180TFBGA datasheet.pdf
TFLEX HR290 9" X 9" datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE datasheet.pdf
CUTTER 4.25" SMALL OVAL SUPER F datasheet.pdf