Vishay/BCcomponents BFC237045153
BFC237045153 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237045153
Brief Description
CAP FILM 0.015UF 10% 250VDC RDL
Datasheet Download
BFC237045153.pdf
Availability of BFC237045153
QUANTITY
BFC237045153 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237045153
Internal Part NumberEIS-BFC237045153
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package1,000
PackagingBulk
Capacitance0.015µF
Tolerance±10%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.098" W (7.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.256" (6.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237045153
Related LinksBFC237, BFC237045153 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237045153 Details Description
Related parts for BFC237045153
SWITCH THUMBWHL BLK FRNT MNT datasheet.pdf
DIODE DAMPER/MOD VID TO220FPABF5 datasheet.pdf
TORX KEY L SHAPE IP25 2.48" datasheet.pdf
CABLE ASSY MDR 26POS M-M 10M datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W SGL 12V OUT DIP6 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPST 7.5A 115V datasheet.pdf
RES 732 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR EV42420 datasheet.pdf
CAP CER 1.9PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf