Vishay/BCcomponents BFC237045683
BFC237045683 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237045683
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.068UF 10% 250VDC RDL
Datasheet Download
BFC237045683.pdf
Availability of BFC237045683
QUANTITY
BFC237045683 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237045683
Internal Part NumberEIS-BFC237045683
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT370
PackagingBulk
Capacitance0.068µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237045683
Related LinksBFC237, BFC237045683 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237045683 Details Description
Related parts for BFC237045683
IDC CABLE - HKR40H/AE40G/HPL40H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FRICTION LATCH HEADER DR R/A datasheet.pdf
RES 0.5 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC SRAM 72MBIT 450MHZ 165FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
RES 3K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
XBEE PRO 900MHZ 232 ADAPT RPSMA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .125" datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
OSC MEMS 30.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf