Vishay/BCcomponents BFC237046822
BFC237046822 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237046822
Brief Description
CAP FILM 8200PF 5% 250VDC RADIAL
Datasheet Download
BFC237046822.pdf
Availability of BFC237046822
QUANTITY
BFC237046822 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237046822
Internal Part NumberEIS-BFC237046822
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package3,000
PackagingBulk
Capacitance8200pF
Tolerance±5%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.098" W (7.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.256" (6.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237046822
Related LinksBFC237, BFC237046822 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237046822 Details Description
Related parts for BFC237046822
CAP CER 0.1UF 10V X5R 0402 datasheet.pdf
CAP CER 27PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER DUAL 2MM 50POS GOLD datasheet.pdf
RES 1.3 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 5POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
RES 18.2 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf