Vishay/BCcomponents BFC237048183
BFC237048183 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237048183
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.018UF 10% 250VDC RDL
Datasheet Download
BFC237048183.pdf
Availability of BFC237048183
QUANTITY
BFC237048183 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237048183
Internal Part NumberEIS-BFC237048183
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT370
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.018µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.098" W (7.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.256" (6.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237048183
Related LinksBFC237, BFC237048183 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237048183 Details Description
Related parts for BFC237048183
CAP ALUM 39UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR SPI 20-TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W datasheet.pdf
CAP ARRAY 3300PF 25V X7R 0612 datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
MPAC 5R ST PF HDR datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 6V datasheet.pdf
.110 MINI-FASTON datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 7POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP FILM 240NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf