Vishay/BCcomponents BFC237055152
BFC237055152 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237055152
Brief Description
CAP FILM 1500PF 10% 400VDC RDL
Datasheet Download
BFC237055152.pdf
Availability of BFC237055152
QUANTITY
BFC237055152 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237055152
Internal Part NumberEIS-BFC237055152
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package1,000
SeriesMKT370
PackagingBulk
Capacitance1500pF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC220V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.098" W (7.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.256" (6.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237055152
Related LinksBFC237, BFC237055152 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237055152 Details Description
Related parts for BFC237055152
OPTOISO 5.3KV TRANS W/BASE 6DIP datasheet.pdf
FIXED IND 10MH 52MA 75 OHM TH datasheet.pdf
IC REG CTRLR SGL 5V 8-DIP datasheet.pdf
CONN PLUG WATERPROOF 10POS MALE datasheet.pdf
RES SMD 3.57K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 160MA 950 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
DIODE ZENER 13V 1.3W DO41 datasheet.pdf