Vishay/BCcomponents BFC237055152
BFC237055152 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237055152
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 1500PF 10% 400VDC RDL
Datasheet Download
BFC237055152.pdf
Availability of BFC237055152
QUANTITY
BFC237055152 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237055152
Internal Part NumberEIS-BFC237055152
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT370
PackagingBulk
Capacitance1500pF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC220V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.098" W (7.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.256" (6.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237055152
Related LinksBFC237, BFC237055152 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237055152 Details Description
Related parts for BFC237055152
IC INVERTER DUAL 4-INPUT 20SOIC datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RES SMD 45.3 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 30K OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
Connector Receptacle 58 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP CER 0.056UF 100V X7R AXIAL datasheet.pdf
IC MPU I.MXS 100MHZ 225MAPBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CAP CER 560PF 250V U2J 0805 datasheet.pdf
SWITCH STRGHTLEVER SPDT 5A datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 1.3A 200.6 MOHM datasheet.pdf