Vishay/BCcomponents BFC237055223
BFC237055223 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237055223
Brief Description
CAP FILM 0.022UF 10% 400VDC RDL
Datasheet Download
BFC237055223.pdf
Availability of BFC237055223
QUANTITY
BFC237055223 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237055223
Internal Part NumberEIS-BFC237055223
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package3,000
SeriesMKT370
PackagingBulk
Capacitance0.022µF
Tolerance±10%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.177" W (7.20mm x 4.50mm)
Height - Seated (Max)0.354" (9.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237055223
Related LinksBFC237, BFC237055223 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237055223 Details Description
Related parts for BFC237055223
IC REG LDO 5V 0.5A 8SOIC datasheet.pdf
SIDACTOR BI 75V 250A DO-214AA datasheet.pdf
2MMHM,UPPER SHIELD,T-E,8R datasheet.pdf
ACTUATOR ASSEMBLY datasheet.pdf
OPTOISO 2.5KV 2CH TRANS 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 909 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS R/A .050 DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 70MHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
Crystal 14.31818MHz 30ppm 12pF 50 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
MINITEK UNSHRD HDR VERT datasheet.pdf
FIXED IND 4NH 180MA 1.3 OHM SMD datasheet.pdf