Vishay/BCcomponents BFC237058392
BFC237058392 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237058392
Brief Description
CAP FILM 3900PF 10% 400VDC RDL
Datasheet Download
BFC237058392.pdf
Availability of BFC237058392
QUANTITY
BFC237058392 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237058392
Internal Part NumberEIS-BFC237058392
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package4,000
SeriesMKT370
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3900pF
Tolerance±10%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.098" W (7.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.256" (6.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237058392
Related LinksBFC237, BFC237058392 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237058392 Details Description
Related parts for BFC237058392
MOSFET N-CH 55V 25A I2PAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 0.12UF 50V X7R AXIAL datasheet.pdf