Vishay/BCcomponents BFC237065472
BFC237065472 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237065472
Brief Description
CAP FILM 4700PF 10% 400VDC RDL
Datasheet Download
BFC237065472.pdf
Availability of BFC237065472
QUANTITY
BFC237065472 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237065472
Internal Part NumberEIS-BFC237065472
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package2,000
SeriesMKT370
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance4700pF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC220V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.098" W (7.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.256" (6.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237065472
Related LinksBFC237, BFC237065472 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237065472 Details Description
Related parts for BFC237065472
RES 700 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V X7R 0508 datasheet.pdf
TRIMMER 1M OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.4A TO252-5 datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 6.3V X7R 0402 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
RES 0.698 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 8.06K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CBL RIBN 24COND 0.050 MULTI 100' datasheet.pdf
TOOL BELT datasheet.pdf
CONN PLUG MALE 19POS SILVER SLDR datasheet.pdf