Vishay/BCcomponents BFC237066223
BFC237066223 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237066223
Brief Description
CAP FILM 0.022UF 5% 400VDC RDL
Datasheet Download
BFC237066223.pdf
Availability of BFC237066223
QUANTITY
BFC237066223 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237066223
Internal Part NumberEIS-BFC237066223
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package1,000
SeriesMKT370
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.022µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC220V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.177" W (7.20mm x 4.50mm)
Height - Seated (Max)0.354" (9.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237066223
Related LinksBFC237, BFC237066223 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237066223 Details Description
Related parts for BFC237066223
Connector Receptacle 24 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC FRAMER T1/J1/E1 8CH 128-PQFP datasheet.pdf
CONN HDR 2.54MM TIN 4POS datasheet.pdf
IC FPGA 93 I/O 144TQFP datasheet.pdf
RES 499 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DPDT datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
TVS DIODE 6VWM 10.3VC DO-214AC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 56POS PIN datasheet.pdf