Vishay/BCcomponents BFC237076105
BFC237076105 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237076105
Brief Description
CAP FILM 1UF 5% 63VDC RADIAL
Datasheet Download
BFC237076105.pdf
Availability of BFC237076105
QUANTITY
BFC237076105 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237076105
Internal Part NumberEIS-BFC237076105
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package750
SeriesMKT370
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance1µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC40V
Voltage Rating - DC63V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237076105
Related LinksBFC237, BFC237076105 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237076105 Details Description
Related parts for BFC237076105
IC ADC 3 1/2DGT LED DVR REV40DIP datasheet.pdf
CONN HEADER SHD 50POS TOP 1MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 16POS SKT datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 170MA 2 OHM SMD datasheet.pdf
CAP TANT 0.1UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 69.8 OHM 0.1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
CABLE TAP COMPRESSION COPPER datasheet.pdf
CAB 18 GASKET REARMT ALU datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf