Vishay/BCcomponents BFC237076334
BFC237076334 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237076334
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.33UF 5% 63VDC RADIAL
Datasheet Download
BFC237076334.pdf
Availability of BFC237076334
QUANTITY
BFC237076334 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237076334
Internal Part NumberEIS-BFC237076334
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package1,500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT370
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.33µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC40V
Voltage Rating - DC63V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.138" W (7.20mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237076334
Related LinksBFC237, BFC237076334 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237076334 Details Description
Related parts for BFC237076334
DIODE MODULE 3.2KV 1100A B-43 datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 2700K 8SMD datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
RES 41.2 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 996 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 5A SPDT datasheet.pdf
IC OSC VCXO 161.1328MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 6A 125V datasheet.pdf
POE GIGA MINIMC TX/LX-CWDM-SM datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 450MA 220 MOHM datasheet.pdf
CONN PLUG 128POS CABLE PIN datasheet.pdf