Vishay/BCcomponents BFC237085183
BFC237085183 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237085183
Brief Description
CAP FILM 0.018UF 10% 100VDC RDL
Datasheet Download
BFC237085183.pdf
Availability of BFC237085183
QUANTITY
BFC237085183 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237085183
Internal Part NumberEIS-BFC237085183
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package2,000
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.018µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC63V
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.098" W (7.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.256" (6.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237085183
Related LinksBFC237, BFC237085183 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237085183 Details Description
Related parts for BFC237085183
CONN CIR FEMALE 7POS CBL MNT datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 50 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 2SMD R/A datasheet.pdf
RES 2.74K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 12COND 22AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 4.3PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
150UF 63V 12,5X30MM 125C 8000H datasheet.pdf