Vishay/BCcomponents BFC237086822
BFC237086822 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237086822
Brief Description
CAP FILM 8200PF 5% 100VDC RADIAL
Datasheet Download
BFC237086822.pdf
Availability of BFC237086822
QUANTITY
BFC237086822 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237086822
Internal Part NumberEIS-BFC237086822
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package2,000
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance8200pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC63V
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.098" W (7.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.256" (6.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237086822
Related LinksBFC237, BFC237086822 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237086822 Details Description
Related parts for BFC237086822
SHUNT ECONOMY 2POS .100 TIN datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD 1X2 14TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
SGE1510-4-0750A-450MQD datasheet.pdf
RES 27K OHM 3/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
STANDARD RACK - 48 HIGH 1219MM datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 78 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
INSERTER, EMT datasheet.pdf
CAP CER 680PF 630V NPO 1206 datasheet.pdf