Vishay/BCcomponents BFC2370CE394
BFC2370CE394 picture photo
Mfg. Part Number
BFC2370CE394
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.39UF 10% 100VDC RDL
Datasheet Download
BFC2370CE394.pdf
Availability of BFC2370CE394
QUANTITY
BFC2370CE394 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC2370CE394
Internal Part NumberEIS-BFC2370CE394
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT370
PackagingBulk
Capacitance0.39µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC40V
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.177" W (7.20mm x 4.50mm)
Height - Seated (Max)0.354" (9.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC2370CE394
Related LinksBFC237, BFC2370CE394 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC2370CE394 Details Description
Related parts for BFC2370CE394
IDC CABLE - MSC34K/MC34F/MCS34K datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.8A DDPAK datasheet.pdf
RES SMD 680K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACT SPDT 1A PCB PIN datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS BK KEY 6KW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 1POS STR datasheet.pdf
HEADER TURRET SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
RES 3.6K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf